İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul
Bu etkinlik merkezi için henüz hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap!

Merkez

Ömer Paşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No:15 Göztepe KADIKÖY İstanbul 0216 359 45 50
Henüz bu etkinlik merkezi için etkinlik bulunmuyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisan 2005 yılında şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze, İstanbul’un Göztepe semtinde, yüz yıllık tarihi bir köşkte yer almaktadır.
Müze’nin temelleri Sunay Akın’ın 20 sene önce Nürnberg kentindeki Oyuncak Müzesi ziyaretine dayanmaktadır. Demokrasi ve her türlü gelişimin bir ülkedeki müzelerin sayıları ile doğru orantılı ve müzelerin de toplumların hafızaları olduğunu düşünen Sunay Akın’ın koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, tarihi daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır. Müze, bir şair ve yazarın kitaplarından doğması ve de bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de, bir ilk olma özelliğine sahiptir.
İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul (Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği) buluşması ilk kez Türkiye’de yapılmıştır.
İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin de açılması için örnek teşkil etmiştir. 2011 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığı ve küratörlüğünde kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

  • Orhan Sezener Orhan Sezener Arkeolog
  • Gülşah Elikbank Gülşah Elikbank 1980 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı. Ardından yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde Yönetim ve Çalışma Psikolojisi üzerine yaptı. 7 sene İstanbul’da, önemli bir inşaat ve turizm firmasında üst düzey yönetici olarak çalıştı. Kızı Rüya dünyaya geldikten sonra daha mutlu ve huzurlu olacağına inandığı İzmir’e yerleşti. Burada Türkiye’nin ilk edebiyat konseptli oteli olan Mini Fuar Hotel’i işletiyor. Ayrıca edebiyat etkinlikleri konusunda danışmanlık yapıyor ve önemli edebiyat dergilerine makaleler yazıyor. Zaman zaman BirGün gazetesinde yazıları yayınlanıyor. Ege Telgraf gazetesinin ise kültür-sanat sayfasından sorumlu. İlk romanı, Günebakan Üçlemesi’nin ilk kitabı Siyah Nefes, 2010’da yayınlandı ve özellikle gençler tarafından büyük ilgi gördü. Seri, ikinci kitabı Mavi Dağ ve son kitabı Kızıl Ölüm ile tamamlandı. Fantastik bir üçlemeden sonra özellikle farklı bir tarzda yazmak istedi ve okurlarının karşısına bir aşk romanı ile çıktı. Aşkın Gölgesi, 2011’de raflara girdi. 2012′in son günlerinde, Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından hazırlanan ve İlknur Özdemir’in yayına hazırladığı, Kar İzleri Örttü adlı seçkiye Hesaplaşma adlı öyküsüyle katıldı. 2013′te, fantastik çocuk romanı, Rüya Takım- Medusa’nın Pusulası, İthaki Yayınları tarafından yayımlandı. Nisan 2014’te ise rüyaların baş rolde olduğu felsefik ve psikolojik içeriğiyle dikkat çeken Uykusuzlar yayımlandı. Kasım 2015’te birçok yönüyle okuru tarihin derinliklerine sürükleyen romanı Yalancılar ve Sevgililer yayımlandı.
    Bu etkinlik merkezinin şubesi bulunmuyor.
    Bu etkinlik merkezi için henüz hiç yorum yapılmamış.