Kokopelli Şehirde

Kokopelli Şehirde

İstanbul
5.00 Toplam 1 değerlendirme Hemen değerlendir!

Merkez

Balçiçeği sok. No:9 Reşitpaşa, İstanbul SARIYER İstanbul 0212 703 65 21
Henüz bu etkinlik merkezi için etkinlik bulunmuyor.

10 yıl süreyle kurumsal şirketlerde çalıştıktan sonra, anne olarak çocuklarımıza nasıl bir gelecek bırakmak istiyoruz sorusuna cevap ararken yollarımızın permakültürle kesişmesi sonrasında “Kokopelli Şehirde” kuruldu.

Kokopelli sırtındaki çantada taşıdığı tohumları flütüyle üfleyerek kışı bitirip baharı getiren, yaşam üfleyen bir Amerikan yerlisidir. Biz de bu karakterden ilham alarak, şehri yeşertmek, kendimize yetmek, daha az tüketerek ve daha çok üreterek neler yapabileceğimizi, sürdürülebilir yaşamın ne demek olduğunu veya olmadığını, daha onarıcı ve şifalı olmayı, mümkün olduğunca permakültür prensiplerini kullanarak, bir uygulama, deneme ve daha çok yanılma alanı oluşturduk.

Dünya’nın kaynakları giderek tükeniyor, gıda, su sorunu, bitmeyen bir atık sorunu, hava kirliliği, iklim değişikliği ve etkileri… Çocuklarımız için her şeyin en iyisini yapmaya çalışırken gelecekte en temel ihtiyaçları konusunda yaşayacakları problemler için daha fazlasını yapabileceğimizi fark ettik. Öncelikle farkındalığımızı artırıp, sonrasında bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek hep birlikte bir fark yaratabileceğimiz inancıyla bir hayal kurduk.

Amacımız şehirde çocuk ve yetişkinlere yönelik sürdürülebilir yaşam ve ekoloji konularında bir öğrenme ve deneyimleme alanı yaratmak. Bu kapsamda, hem çocuklar hem de yetişkinler için atölye ve etkinlikler yapıyoruz.

Elimizden geldiğince yetişkinler, özellikle öğrenciler için burs sağlamaya, ve mahallemizdeki çocukları dahil edebilmek için askıda atölye yapmaya çalışıyoruz.

Arka bahçemizdeki bostanımızda şehirde de bir şeyler yetiştirebileceğimizi çok büyük alanlara ihtiyaç duymadığımızı, evsel atıklarımızı nasıl kompost yapabileceğimizi birlikte konuşuyoruz. Yağmur suyunu depolayarak suyun önemini bir kez daha vurguluyoruz.

En büyük hayalimiz ise daha fazla çocuğa ve yetişkine ulaşabilmek adına okullarda ve kurumlarda kendi gıdamızı yetiştirebileceğimiz permakültür bahçeleri tasarlamak, buralarda çeşitli eğitim ve atölyelerle şehirde kendimize yetebilmeyi başkalarına da aktarabilmek.

  • Begüm Yaramancı Begüm Yaramancı Begüm Yaramancı, 1974 İstanbul doğumlu. Sankt Georg Avusturya Lisesini bitirdikten sonra, üniversite eğitimini Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi alanlarında The American University of Paris ve The George Washington University’de aldı. 8 yıl Koç Holding Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Bölümlerinde çalıştıktan sonra 2005 yılında, İstanbul’dan Chicago’ya taşınıdı. Burada çocukluktan beri merakı olan yemek pişirme konusunda Kendall College’da profesyonel aşçılık eğitimi aldı. 2011 yılı sonunda Türkiye’ye geri döndü. 2012 yılında amatör olarak yıllardır evinde yaptığı artizan tipi turşular sayesinde Cemre Narin ile Vogue’da yazdığı bir makalesi için yolları kesişti. Bu işbirliğinin ürünü olarak 2014’te "İçindekiler: Tarif ve Fikir Kitabı" ortaya çıktı. Kitapta yer alan biyografisinde yazdığı gibi: Turşu kurmak hayatıdır, bulduğu her türlü sebzeyi turşulamaktadır. Laktik asit fermantasyonu ilgi alanıdır. Hayali olan terasını ve çatısını bir gün şehir bahçesine çevirmeyi ise gerçekleştirmiştir. Şimdilerde bir yandan artizan turşu üretimine devam edip, bir yandan bilginin paylaştıkça değerleneceğine olan inancından dolayı turşu konusunda atölye ve dersler vermektedir. Boş zamanlarında yeni yemek kitabı üzerinde çalışmaktadır. Güncel işlerini @begatakan instagram hesabından ya da #tursukralicesi hashtag’inden takip edebilirsiniz.
    Bu etkinlik merkezinin şubesi bulunmuyor.
  • A.B. Eğlenceli bir etkinlik merkezi. 09 Apr 2018 0 0