Stres sadece biz yetişkinlerin dünyasına ait bir kavram değil. Özellikle günümüzün büyük şehirlerindeki yaşam koşulları, okul hayatındaki rekabetçi tutumlar, ailenin beklentilerini karşılama ihtiyacı gibi durumlar sebebiyle çocuklar da en az bizler kadar stres altında yaşamak zorunda kalıyorlar.

Bu noktada, yoga imdadımıza yetişiyor. Yoga, nasıl ki bizlere stresle olan mücadelemizde yardımcı oluyorsa, çocuklarımız için de hayatı kolaylaştırıyor. Tabii ki stresle baş etmenin yolları, yoganın sağladığı iyiliklerden sadece bir tanesi.

Küçük yaşlardan itibaren yoga yapmaya başlamanın faydaları saymakla bitmez ama biz en önemli olanları sizin için sıraladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Fiziksel ve ruhsal sağlığı korur

Fiziksel ve ruhsal sağlığı korur

Yoga yapan çocuklar farklı kas gruplarını kullanarak fiziksel güçlerini artırır, esneklik, denge ve koordinasyon becerileri kazanırlar. Böylece, daha çocukken geliştirdikleri kasları sayesinde düşme, kaza, incinme gibi durumlara karşı daha dayanıklı olurlar. Yoga, nefes egzersizlerinin de yardımıyla stres kaynaklı pek çok rahatsızlığın önlenmesini sağlar. Astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite, öğrenim güçlükleri gibi rahatsızlıkların oluşmasına ve yerleşmesine engel olur. Vücudu farklı pozisyonlara sokarak farklı hareketlerle sinir sisteminin, iç organların ve salgı bezlerinin uyarılmasına yardımcı olur. Tabii ki bunu söylemeden geçmeyelim, duruş bozukluklarının önüne geçerek daha doğru ve daha sağlıklı bir postür edindirir.

2. Farkındalığı artırır

Farkındalığı artırır

Yoga yaparken çocuklar tüm vücutlarını kullanır, yani kendi bedenlerini ve anatomilerini daha iyi tanımaya ve anlamaya başlarlar. Bedensel farkındalığın yanı sıra, yapılan her yoga hareketinde ve girilen pozisyonda dikkatlerini nefeslerine vermeleri gerektiği için çocuklar anda kalmayı, gereksiz düşüncelerden kurtulmayı ve zihinlerinin de farkında olmayı öğrenirler. Nefes alıp vermenin kendilerini nasıl sakinleştirebildiğini deneyimlerler. Böylece, günlük hayatta karşılaştıkları çetin koşullar karşısında dirençli olabilmeyi ve onlarla baş edebilmeyi öğrenirler.

3. Özgüveni artırır

Özgüven

Çocuklar yoga yaparken bir hareketin bir kerede yapılmadığını, belirli bir hareketi doğru yapabilmek için onunla bağlantılı başka hareketleri gerçekleştirmek gerektiğini öğrenirler. Yani, bir hareketi uygulayabilmek için çaba göstermeleri, sabretmeleri ve amaçlarına uygun çalışmalarda bulunmaları gerektiğini öğrenirler. Hedefledikleri hareketi yapmayı başardıklarında ise çalışmalarının karşılığını alabildiklerini gördükçe kendilerine olan güvenleri yükselir.

4. Hayal gücü ve öğrenmeyi Destekler

Hayal gücü ve öğrenme

Yoga yaparken hayvanları ve doğayı taklit eden çocuklar bu sayede hayal güçlerini aktif bir şekilde kullanmaya başlarlar. Hayal kurabilmek çocuklar için büyük bir başarıdır çünkü çocuk bir nesneyi zihninde canlandırabiliyorsa soyut düşünme becerileri gelişiyor, gerçek ve hayal arasındaki farkı anlayabiliyor demektir. Bu da ilerleyen yıllara kadar uzanan bir süreçte çocuk için hem bilişsel hem sosyal hem de akademik başarılar sağlar. Ayrıca, yoga sayesinde çocukların yaratıcılıkları gelişir ve olaylara farklı açılardan bakmayı, farklı çözümler üretmeyi öğrenirler.

5. Tabii ki En Önemlisi Oyun, eğlence, arkadaşlık

Oyun, eğlence, arkadaşlık

Yogadaki hareketler çoğu zaman doğaya veya hayvanlara özgü davranışları taklit etme hareketlerini içerdiği için çocuklar için oldukça eğlenceli geçen bir aktivitedir. Tüm hareketlerin bir hikayesi vardır ve çocuklar hikayelere ve hikayeleri canlandırmaya bayılırlar. Tüm bunlara ek olarak, çocuklar ortak ilgi alanları olan yaşıtlarıyla iletişim halinde olma imkanını yakalarlar. Takım çalışması becerileri gelişir ve diğer birçok spor türünden farklı olarak yarışma ve rekabet stresi altında olmadan, arkadaşlarıyla sosyalleşerek keyifli vakit geçirirler.