Çocuklar hızlı bir okul temposundan birdenbire çıktıkları için yaz tatiline girdiklerinde ne yapacaklarını bilemezler ve sıkılmaya başlarlar. Ebeveynleri olarak burada bizlere düşen görev çocuklarımıza onların hayal güçlerini tetikleyici ortamlar yaratarak can sıkıntılarını olumlu bir etkiye dönüştürmek. İşte aşağıdaki öneriler canı sıkılan çocukların anne-babaları için:

Program yapın

1. Program yapın

Her günü çok keskin bir şekilde olmasa da belirli aktivitelere göre planlayın ki çocuğunuz, örneğin, her sabah kahvaltıdan sonraki bir saat ders çalışması gerektiğini bilsin ve programa uygun davransın.

2. Ekran vaktini kısıtlayın

Çocuğunuzun ekran başında (TV, tablet, bilgisayar, akıllı telefon) fazla vakit geçirmesine izin vermeyin. Belirli bir yaşa geldikten sonra çocuğunuzu bunlardan uzak tutmak çok zor olsa da en azından kısıtlama getirmeye çalışın.

3. Hobisi olsun

Çocuğunuzun yapmaktan keyif aldığı, yaparken zamanın nasıl geçtiğini farkına bile varmadığı bir hobi edinmesine yardımcı olun. Böylelikle, yaz tatili boyunca hobisine odaklanacak ve kendisini geliştirmeye çalıştıkça büyük keyif alacaktır

4. Kitap okumaya vakit ayırın

Her gün belirli bir zamanı kitap okumaya ayırın. Yaz tatili demek zorunluluk veya ödev olduğu için değil keyif için kitap okumak demektir. Böyle geniş zamanlarda gerçekten sevdiği kitapları okudukça çocuğunuzun kitap okumaya olan ilgisi artar.

5. Ev işlerinde yardım isteyin

Çocuklar ev işlerinde bizlere yardım etmeyi çok severler. Siz de yardımcı olmaları ve sorumluluk almaları için onlara ufak tefek sorumluluklar verin. Toz aldırabilir, bulaşıkları makineye dizdirebilir, çamaşırları katlatabilir ya da fasulye/pirinç ayıklatabilirsiniz.

6. Birlikte çekmeceleri düzenleyin

Her evde elimize geçen her şeyi atıp karıştırdığımız bir çekmece mutlaka vardır, böyle çekmecelerimizi çocuklarımızın önüne döküp içindekileri kategorilere ayırarak düzenlemesini isteyebiliriz.

7. Kullanmadığı eşyaları ayıklatın

Çocuğunuza küçük gelen giysileri, artık yaşına uygun olmayan oyuncaklarını veya kitaplarını kendisinden daha küçük çocuklara vermek üzere seçmesini isteyebilirsiniz. Artık abla/abi olduğu hissine kapılmış bir şekilde büyük bir zevkle yapacaktır.

8. Aile projesi oluşturun

Bahçeyi düzenlemek, çitleri boyamak gibi ailece gerçekleştirebileceğiniz bir proje oluşturun ve her gün bu proje üzerinde birlikte toplanıp konuşarak, plan yaparak, birlikte hareket ederek bu projeyi hayata geçirin.

9. Evde kamp yapın

Bahçede veya evin uygun bir odasında sandalyeler, minderler ve çarşaflarla çadır kurup kamp yapın, çocuğunuzun hayal gücü neyi gerektiriyorsa onu oynayın. Ailece çok eğleneceksiniz.

10. Fıskiyeler dönmeye başlasın

Bahçeniz varsa fıskiyeyi açıp çocuğunuzun çılgınlarca ve saatlerce suyla oyun oynamasına, atlayıp zıplamasına, çığlık çığlığa eğlenmesine ve ıslanmasına izin verin.

11. Tatil günlüğü

Çocuğunuzun tatilde her gün neler yaptığını not alacağı eğer okuma yazma bilmiyorsa resmini yapacağı ya da fotoğrafını çekip yapıştıracağı bir günlüğü olmalı.