Bu yaz ufukta tatil planı yoksa ve bütün yaz çocukla evde ne yapacağım diye kara kara düşünmeye başladıysanız, doğru yerdesiniz. Aşağıda size yaz tatilini evde çocuğunuz için hem en eğlenceli hem de en verimli şekilde değerlendirmenin yollarını anlattık.

1. Eğlenceli bir şehir turu yapın

Eğlenceli bir şehir turu yapın

Kışın okul dönemindeki koşuşturmacadan durup da bir yaşadığımız şehrin tadını çıkarmaya vakit bulamıyoruz. Uzun yaz tatilleri bunu gerçekleştirmek için bire bir. Çocuğunuzu da alıp günün çok da yakıcı olmayan saatlerinde şehir turuna çıkabilir, tarihi eserleri ziyaret edebilir, hikayelerini anlatabilirsiniz.

2. Müzeler boşken daha eğlencelidir!

Müzeler boşken daha eğlencelidir

Müzeler de geniş vakitlerde gezildiğinde çok daha keyif veren yerlerdir çocuklar için. Yaz aylarında çok kalabalık olmayacağı için çocuğunuzla birlikte rahat rahat gezebilir, yanınızda götürdüğünüz çeşitli aktiviteleri de orada yapabilirsiniz.

3. Sakin bir doğa yürüyüşü yapın

Sakin bir doğa yürüyüşü yapın

Yaz aylarında sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yaşadığınız yere yakın doğal alanlar varsa çocuğunuzla birlikte yürüyüş yapıp spor aktivitelerinde bulunabilir, hatta yanınıza yiyecek bir şeyler alıp orada piknik bile yapabilirsiniz.

4. Kampa gidin, çok uzağa değil salonun ortasına

Kampa gidin, çok uzağa değil salonun ortasına

Tatili çok uzaklarda aramayın çünkü çocuklar her koşulda mutlu olmasını ve eğlenmesini bilirler. Çocuğunuz için evin içinde sandalyeler, minderler ve çarşaflarla kuracağınız derme çatma bir çadır bile yeterli olacaktır. Siz yeter ki her şeyi onun hayal gücüne bırakın.

5. Sanat sadece müzede olmaz, evde sanat eserleri üretin ve sergi yapın

Çocukların yaz tatilinde de öğrenebilecekleri çok şey var. Evde sizin öncü olacağınız el işi, sanat vb. faaliyetlerle üretkenliğe, yaratıcılığa ve yaşayarak öğrenmeye okulun bıraktığı yerden devam etmeliler.

6. Sıcaktan bunaldığınızda su oyunları imdadınıza koşsun

Sıcaktan bunaldığınızda su oyunları imdadınıza koşsun

İster küvette ister balkonda bir leğende veya kovada oyuncaklarıyla birlikte sulara dalıp çıksın. Balık olsun, korsan olsun, bebeklerine banyo yaptırsın, rahat rahat oyun oynasın.

7. Yemek yapmak her zaman keyifli

Yemek yapmak her zaman keyifli

Yemek yapmak çocuklar için deney yapmak gibidir. Çeşit çeşit malzemeyi birbirine karıştırmak, hamurlara şekil vermek, kekleri/pastaları süslemek çocukların yaratıcılığını, el becerilerini ve hayal gücünü geliştirir.

8. Sinema salonunda film geceleri

Sinema salonunda film geceleri

Salonunuzu bir sinema salonuna çevirebilir, yaz akşamlarında ailece oturup mümkünse büyük bir ekranda çocuğunuzun hoşlanacağı filmler izleyebilirsiniz. Mısır patlatıp izleyicilere bilet kesmeyi, fenerle yer göstermeyi unutmayın sakın.

9. Fotoğraf albümünüzü düzenleyin

Fotoğraf albümünüzü düzenleyin

İster eskiden beri çekilmiş fotoğraflarınızı ister sadece bu yaz tatilinize ait fotoğraflarınızı bastırıp çocuğunuzla birlikte bir fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz. Fotoğraflara baktıkça anılarınız hakkında sohbet eder, çocuğunuzun hafızasını ve anlatı becerilerini geliştirmiş olursunuz.

10. Tüm bunlardan sonra evi temizleyip toplamayı ihmal etmeyin

Tüm bunlardan sonra evi temizleyip toplamayı ihmal etmeyin

Siz evi temizlerken çocuğunuzdan toz almasını, bulaşık yıkamaya yardım etmesini, balkon yıkarken suyu onun dökmesini isteyebilirsiniz. Biz yetişkinlerin aksine tüm çocuklar ev işlerinde sorumluluk almayı çok severler.

Yukarıda saydığımız önerilerin hepsi çocuğunuzun yaşına, kişilik ve gelişim özelliklerine göre değişikliklere uğrayabilir ama değişmeyen tek şey bu yaz birlikte çok eğleneceğiniz olacaktır.

İsterseniz evde geçireceğiniz bu eğlenceli zamanları cocuklarkesifte.com’da bulabileceğiniz günübirlik aktiviteler ile de zenginleştirebilirsiniz.