Eğer birer anne babaysanız çocuğunuzun dönem dönem değişen bir favori kitabı olduğunu ve sizden sürekli aynı kitabı ona okumanızı istediğini fark etmişsinizdir. Onlarca kez aynı kitabı okudukça siz sıkıntıdan patlayacak noktalara geliyor olabilirsiniz ama çocuğunuzun her geçen gün daha da büyük bir ilgiyle aynı kitaba yönelmesi aslında onun gelişimi için büyük kazanımlar sağlamaktadır. Bu yüzden, şikayet etmeyi bırakıp çocuğunuzun en sevdiği kitabı tekrar tekrar okumaya devam etmelisiniz. İşte çocuklara aynı kitabı defalarca okumanız için gerekli sebepler:

Öğrenme daha kalıcı olur

Çocuk kitapları çocukları sadece eğlendirmek için değil aynı zamanda onlara bilgi öğretmek amacıyla da yazılır. Örneğin, tırtılların kelebeğe dönüştüğü, kurbağaların sulak yerlerde yaşadığı gibi bilgileri çocuklar okudukları hikayelerden öğrenebilirler. Aynı kitabı tekrar tekrar okudukça ise kitaptan edindikleri yeni bilgiler her seferinde tazelenmiş, böylece hafızada kalıcı bir yer edinmiş olur.

Her okuyuşta daha derine iner

Anne babalar bir kitabı her okuyuşta bir önceki okumaya göre daha fazla detay vermeye, kitapta anlatılan olayların daha derinine inmeye eğilimlidirler. İlk okumada daha genel hatlarıyla aktarılan hikaye, ikinci okumada biraz daha ayrıntı vererek aktarılır. Tekrar eden okumalarda daha çok neden sonuç ilişkilerine odaklanılır. Böylece, çocuk hikayeyi daha iyi özümser ve hikayede olan biteni daha iyi kavrayabilir.

Yeni kelimeler öğrenir

İlk okumada her kelimenin üzerinde tek tek durmak pek mümkün değildir, çünkü aynı zamanda da çocuğun sıkılmaması için çabalamamız gerekir. Fakat, tekrar eden okumalarda her seferinde yeni bir kelimeye odaklanmak, çocuğun bilmediği kelimeleri kullanmak daha mümkün hale gelir. Böylece, öğrendiği kelimeleri her okumada tekrar ederek ve tekrar kullanarak çocuğun kelime dağarcığı genişler.

Muhakeme becerileri gelişir

Muhakeme, yani okuduğunu/duyduğunu anlama becerisi kısa sürede gelişen bir beceri değildir. Çocuğun sık sık hikayelere maruz kalması ve hikayeler içindeki olay örgüsünün nasıl kurulduğunu, olaylar arasındaki neden sonuç ilişkilerini anlamlandırabilmesi gerekir. Bunu yapabilmeleri için ise aynı hikayeyi tekrar tekrar dinlemeleri/okumaları ve her okuyuşta olaylar arasındaki ilişkiye daha yakından bakmaları gerekir.  

Kitap ve yazı dili ile ilgili bilgi edinir

Çocuklara kitap okumak onların kitaplarla haşır neşir olmasını sağlar. Bu sayede çocuklar, kitabı nasıl tutmaları gerektiğini, kelimelerin soldan sağa doğru okunduğunu, her kitabın bir yazarı olduğunu, sayfa bitince diğer sayfaya geçileceğini, cümlelerin büyük harfle başladığını ve bunlar gibi kitap ve yazı dili ile ilgili pek çok şey öğrenir. Aynı kitabı tekrar tekrar okuma imkanı oldukça, hikayeye ve olay örgüsüne ek olarak kelimelerin yazılışı ve kitap okumanın adabı gibi konularda da uzmanlaşmaya başlarlar.