Çocuğunuz için hem eğlenceli hem eğitici müze etkinlikleri

Siz de her hafta sonu çocuğunuzu farklı yerlere götürmek isteyip de kendinizi AVM’lerdeki lego etkinlikleri ya da kum boyama aktivitelerinin ortasında buluyorsanız, cocuklarkesifte.com’un sizlere alternatif mekan önerisi var: Müzeler!

Dünyanın en önemli kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’da çok sayıda müze bulunuyor. Bu müzelerin ziyaretçileri arasında yetişkinler olduğu kadar çocuklar da var. Müze ziyaretlerinin çocuklar için keyif verici ve aynı zamanda daha anlamlı olmasını amaçlayan müzeler, hafta sonları çocuklar için bol eğlenceli etkinlikler oluşturuyor. 

Böylece çocuklar yaşıtlarıyla birlikte, eğlenceli bir ortamda, sanatı birebir deneyimleme imkanına sahip oluyorlar. Müze ziyaretlerinin çocukların yaratıcılığına ve gelişimine olan olumlu etkilerini Dikkat müzede çocuk var! yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bizler de cocuklarkesifte.com olarak, çocuklar sanatsız kalmasın dedik ve İstanbul’da yer alan müzelerin çocuklar için sunduğu sanat atölyelerini sizler için derledik. İşte bunlardan bazıları:


1. İstanbul Modern’de Çocuklara Özel Hafta Sonu Eğitim Programları4-15 yaş arası çocuklara, kendi yaş gruplarına uygun çeşitli atölye programlarına katılma imkanı sunan İstanbul Modern Sanat Müzesi, bu atölyelerde çocuklara müzede yer alan sanat eserleri hakkında bilgi veriyor ve edindikleri bu bilgilerle birlikte çocuklara müzedeki güncel sergiler gezdiriliyor. Tüm bu deneyimlerin ardından, çocuklar farklı malzemeler kullanarak kendi eserlerini üretiyor. 20 kişilik kontenjanla sınırlı olan bu atölyelere katılabilmeniz için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.


2. İstanbul Modern’de Ailece SanatSadece 4 yaş sonrası değil, 2-3 yaş grubu çocukların da anne-babalarıyla birlikte sanat aktivitelerine katılmalarını teşvik eden İstanbul Modern Sanat Müzesi, hafta sonları çocuklu ailelere çocuklarının yaş gruplarına uygun atölyelere katılma fırsatı sunuyor. Küçük çocuklara yönelik olarak keşfetme ve oyun odaklı ilerleyen bu aktiviteler sırasında çocuklar ve aileleri müzede gezdikten sonra atölyede karalama ve baskı gibi teknikler kullanarak kendi eserlerini yaratıyor.


3. Pera Müzesi Eğitim Programları

4-6 ve 7-12 yaş arası çocuklar için ayrı eğitim programları sunan Pera Müzesi, bu programlarda, müzede yer alan güncel sergilerden ilham alıyor. Louis Kahn’a Yeniden Bakış adlı serginin atölyesinde çocuklara mimarlık kavramlarını öğreterek çocukların mimarlığı keşfetmesini sağlıyor. Bana Bak adlı serginin atölyesinde ise çocuklar fotoğraf, mozaik, baskı gibi teknikler kullanarak kendi sanat eserlerini üretiyor. 


4. Rahmi M. Koç Müzesi Çocuk AtölyeleriHer hafta sonu 4-14 yaş arası çocuklara yönelik eğitim atölyeleri düzenleyen Rahmi M. Koç Müzesi’nde çocuklar tasarımdan bilime, boyamadan matematiğe, heykelden astronomiye, oldukça çeşitli konularda eğitim alıp kendi eserlerini üretme imkanı buluyorlar. Öğrenirken eğleniyorlar.

 

5. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Etkinlik ve Eğitimler

Bünyesinde, 13 aylık bebeklerden 12 yaşındaki çocuklara kadar, her yaş grubundan çocuğa ve onların ilgi alanlarına uygun çeşitli atölyeler barındıran İstanbul Oyuncak Müzesi’nin organize ettiği etkinlikler arasında yaratıcılık atölyesi, bez bebek yapım atölyesi, origami sanat atölyesi, yaratıcı drama ve masal atölyesi gibi farklı etkinlikler yer alıyor. Çocuğunuzla bir müze dolusu oyuncak arasında keyifli bir gün geçirdikten sonra bu atölyelere katılabilir, çocuğunuzun yaratıcılığını pekiştirip kişisel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.