İlkbahar geldiğine göre sadece biz yetişkinlerin değil çocukların da içleri kıpır kıpır olmaya başladı. Havaların ısınmasıyla, artık çocuklarımızla açık havada daha fazla vakit geçirip temiz hava ve bol güneşin de yardımıyla içlerindeki enerjiyi atmalarını, bunu yaparken de doğayı tanıyıp öğrenmelerini sağlayabiliriz.

İşte, halihazırda ilkbahar gelmişken, çocuklarınızı alıp birlikte yapabileceğiniz, içinizi ısıtacak bahar aktiviteleri.

1. Piknik yapmaya gidin

Piknik derken illa ki mangal yakıp, dere suyunda karpuz soğutacağınız eski usul piknikleri kastetmiyoruz. Çocuğunuzu alıp evinizin yakınlarındaki bir yeşil alana çıkabilir, evden hazırlayıp getirdiğiniz sandviçlerinizi çimlerin üzerinde oturarak yiyebilirsiniz. Böylece, çok fazla zahmete girmeden, çocuğunuza piknik konseptini öğretmiş olursunuz. Piknik sırasında onunla birlikte 4 yapraklı yonca arayışına çıkabilir, çiçek toplayabilir, papatyalardan taç yapabilirsiniz. Ayrıca, pikniğe gitmişken, birlikte top oynayarak ya da ip atlayarak da çocuğunuzla birlikte çok keyifli vakit geçirebilirsiniz.

2. Doğa yürüyüşüne çıkın

Çoğumuz büyük şehirlerde, beton binaların arasında yaşıyor olsak da şehrimizde hala doğal kalmayı başarabilmiş bölgeler neyse ki varlığını devam ettiriyor. Çocuğunuzu alıp ailecek bu bölgelere doğa yürüyüşüne gidebilir, yürüyüş sırasında kuşların böceklerin sesini dinleyerek onları takip edebilirsiniz. Hatta çocuğunuzun yaşı uygunsa, ona basit bir fotoğraf makinesi vererek doğada gezerken dikkatini çeken şeylerin fotoğrafını çekmesini isteyebilir, böylece, doğada olup bitenlere karşı farkındalığını artırabilirsiniz.

3. Parka gidin

Elbette bahar aylarının her bir gününü piknik yaparak ya da uçurtma uçurarak geçirmeniz imkansız. Ama, çocuğunuzun güzelim bahar havalarından faydalanıp bol oksijen ve güneş ışığına maruz kalabilmesi için onu sık sık parka götürebilir, oradaki oyuncaklarla psikomotor gelişimini destekleyebilir, parkta yaşıtlarıyla sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Bir de çocuğunuz parkta iyice yorulup enerjisini attıktan sonra eve dönerken ona en sevdiği dondurmayı alırsanız, değmeyin keyfine.

4. Botanik bahçeleri ziyaret edin

Şehir içinde doğayı gözlemleyebileceğiniz, mevsimsel değişimlerin bitkilere yansımasını görebileceğiniz yerlerden biri de botanik bahçeleridir. İlkbaharda, çocuğunuzu alıp bir botanik bahçeye götürerek de yüzlerce çeşit bitkiyi bir arada görmesini sağlayabilir, ilgisini çeken bitkiler hakkında ona bilgi verebilirsiniz.

5. Toprakla oynayın

Müstakil bir eviniz veya kendinize ait bir bahçeniz olmasa bile apartmanınızın bahçesine çıkıp çocuğunuzla birlikte bahçedeki bitkileri sulayabilir, bahçeye minik ağaç fidanları veya bahar çiçekleri dikerek toprakla haşır neşir olmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki apartman bahçesi uygun değilse, aynı şeyleri evinizin balkonunda da gerçekleştirebilirsiniz.

6. Sokak oyunlarını öğretin

Güzel havalardan yararlanırken çocuğunuza kendi çocukluğunuzdan bazı sokak oyunlarını da öğretebilirsiniz. Onunla birlikte sokağa çıkıp sek sek, saklambaç, yerden yüksek, istop veya yakan top oynayabilirsiniz. Küçük yaştaki çocuklar için ise dışarı çıkıp birlikte baloncuklar yaparak onları yakalamaya çalışabilirsiniz.

7. Dışarıda kitap okuyun

 

Havalar güzel olduğu sürece evde yaptığınız aktiviteleri de dışarıya taşıyabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz evde Legolarıyla oynamayı seviyorsa, onları da alarak aynı oyunu dışarıda oynayabilirsiniz. Çocuğunuza evde okuduğunuz kitapları yanınıza alarak yeşil bir alana gidip kitabınızı orada okuyabilirsiniz.