Müzede gezen bir çocuk farklı kültürleri tanıma fırsatı bulur. Kitaplar ve tablet bilgisayarlardan edindiği bilgilerin yanı sıra, müzede, aktif öğrenme yoluyla, birebir tecrübe ederek öğrenir. Her şeyden önemlisi, çocuğun yaratıcı becerileri gelişir. Bu da karşılaştığı problemlere çözüm üretebilme yetisine ve hem sosyal hem bilişsel becerilerine katkı sağlar. 

Tam şu anda, “bizim çocukla müze mi gezilir?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, gezilir. Tabii ki çocuktan bunu tek başına öğrenmesini bekleyemeyeceğimiz için, anne-baba olarak, çocuğunuza müze gezmeyi sevdirmek sizin elinizde.

Aşağıda vereceğimiz birkaç taktiği uygulayarak endişelerinizden sıyrılabilir ve gönül rahatlığıyla çocuğunuzu alıp bu hafta sonu bir müzeye gidebilirsiniz.


1. Çocuğunuz için en uygun saati seçin

Gezinizi planlarken, müzenin çok yoğun olmadığı saatlerde oraya gitmeye özen gösterin. Öğleden önceki saatler müzelerin geneldeyoğun olmadıkları saatlerdir. Bu saatlerde çocuğunuzun daha rahat hareket edebileceği bir ortam sağlamış olursunuz. Tabii ki, çocuğunuzun da uyku saati veya yemek saati gibi önemli zamanlarını hesaba katmanız gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok.


2. Gezinizi iyi planlayın

Müzede çocuğunuzla birlikte gezeceksiniz. Bu yüzden, uzun saatler müzede kalmayı pek düşünmeyin. Onun yerine, çocuğunuzun sıkılmasına fırsat vermeyecek şekilde, 1-2 saatlik bir gezi planıyla yola çıkın. Unutmayın, tüm müzeyi ayrıntılı bir şekilde gezmek zorunda değilsiniz. Amacımız tüm eserleri görmek değil, çocuğunuzun bu geziden keyif almasını sağlamak.


3. Müze kuralları

Müzeye girmeden önce, çocuğunuzla müze kuralları hakkında konuşun. Ona müzedeki eserlere dokunmaması, gürültü yapmaması, güvenlik şeritlerini geçmemesi ve çılgınlar gibi koşturmaması gerektiğini anlatın. 


4. Çocuğunuzun arkadaşını çağırın

Müze ziyaretini çocuğunuz için daha eğlenceli hale getirmek için, sevdiği bir arkadaşını da sizinle gelmesi için davet edebilirsiniz. Böylelikle, çocuklar sadece sizinle değil kendi aralarında da bilgi ve duygu paylaşımında bulunabilirler.


5. Eserleri ilgi çekici hale getirin

Çocuğunuza, müzedeki eserler hakkında ilgi çekici ve yaşına uygun bilgiler vermeye çalışın. Hem çocuğun dikkatini esere çekmek hem de eserle arasında bağ kurmasını sağlamak için, eseri anlatırken çocuğunuzun kendi yaşantısına atıflarda bulunabilirsiniz. Örneğin, bir sergiyi gezerken yukarıdaki gibi yengeçlerden oluşan dikkat çekici bir esere geldiğinizde, çocuğunuza, geçen yaz ailece denize gittiğinizde gördüğünüz yengeçleri hatırlatabilir, denizde gördüğü veya kitapta okuduğu yengeçlerle müzedeki yengeçler arasında ilişki kurmasını sağlayabilir ve müzedeki yengeçlerin porselenden yapılmış oldukları bilgisini verebilirsiniz.


6. Çocuğunuzla sohbet edin

Müzeyi gezerken çocuğunuza yan yana duran iki eserden en çok hangisini beğendiğini ve neden onu daha çok beğendiğini sorabilir, bu sırada kendi fikrinizi de söyleyebilirsiniz. Bu kısacık keyifli sohbet sayesinde çocuğunuz hem kendi düşüncelerini sohbetin içeriğine uygun olarak ifade etmeyi öğrenir hem de eleştirel düşünce becerilerini geliştirmiş olur. 


7. Müzeyi oyun alanına dönüştürün

Müze gezinizi ne kadar interaktif hale getirirseniz, çocuğunuz bu geziden o kadar çok keyif alacaktır. Eğer bir resim veya heykel müzesini geziyorsanız, çocuğunuzdan bir heykelin ya da bir portrenin yanında durup onun taklidini yapmasını isteyebilirsiniz. Bir de müzede fotoğraf çekmek yasak değilse, değmeyin keyfinize!


8. Bırakın kendi sanatını icra etsin

Uygun yerler varsa müze içerisinde, yoksa müzenin kafesinde oturup, çocuğunuzdan müzede gördüğü eserlere benzer resimler çizmesini isteyebilirsiniz. Onun yaptığı resimlerin de müzede gördükleri gibi birer sanat eseri olduğunu ve eve gidince bu resimleri müzedeki gibi evin duvarlarına asacağınızı söyleyebilirsiniz


9. Müzeden bir hatıra alın

Müzeden ayrılmadan önce, çocuğunuzla birlikte müze mağazasına bir uğramanızda fayda var. Buradan, bu güzel gününüzü ölümsüzleştirecek bir hatıra alabilir. İlerleyen zamanlarda, bu nesne üzerinden, çocuğunuzla bu harika geziniz hakkında sohbet edebilir, müzede öğrendiklerini pekiştirebilirsiniz. 


10. Çocuk atölyelerine katılın

Müzelere giden çocuk ziyaretçi sayılarındaki artışla birlikte, pek çok müze özellikle hafta sonları çocuklara ve çocuklu ailelere yönelik etkinlikler düzenlemeye başladı. Bu etkinlikler genellikle müzedeki güncel sergiyi konu alan sanat atölyelerinden oluşuyor ve çocukların müzede gördüklerini anlamlandırmalarını sağlayarak müze ziyaretlerini onlara sevdirmeyi amaçlıyor. Atölyelerde, çocukların sanata ve sanatçıya olan farkındalıkları artırıldığı gibi, kendi elleriyle ürettikleri sanat çalışmalarıyla sanatı birebir deneyimleme fırsatına sahip oluyorlar. Siz de müzelerin sunduğu bu imkanlardan yararlanabilir, müze gezinizi bu sanat atölyelerinden biriyle sonlandırabilirsiniz. İstanbul’da yer alan müzelerin çocuk sanat atölyeleri hakkında bilgi almak için sizi Müzede bir gün: Çocuğunuz için hem eğlenceli hem eğitici müze etkinlikleri yazımıza davet ediyoruz