Bazıları sanat eğitimini bir lüks olarak görse de, basit yaratıcı aktiviteler çocuk gelişiminin yapı taşlarındandır.

Sanat Çocukların Gelişiminde Ne Gibi Faydalar Sağlıyor

Peki, Sanat Çocukların Gelişiminde Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?

1. Motor Becerilerini Geliştirir

Motor Becerilerini Geliştirir

Bir boya fırçası tutmak veya karalamak gibi sanat yapma ile ilgili hareketlerin çoğu, küçük çocuklarda ince motor becerilerinin gelişmesi için gereklidir.

2. Hatalardan Öğrenmelerini Sağlar

Bazen, belirli bir renk veya araç, çocuğunuzun istediği etkiyi vermemeye başlar. Bu durumda, çocuğunuz kendi hatalarından öğrenir ve farklı yaklaşımlar denemeye başlar.

3. Karar Verme Becerileri Katar

Amerika’da sanat ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sanat eğitimi problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini güçlendiriyor. Sanat yaratma sürecinde karar verme ve seçimler yapma deneyimi, hayattaki diğer alanlarda da daha sağlıklı karar almaya katkı sağlıyor.

4. Görsel Öğrenme Yeteneklerini Güçlendirir

Çizim yapmak, kil ile heykel yapmak, ipe boncuk dizmek görsel beceri gelişimi için oldukça önemlidir

Kuzey Illinois Üniversitesi Sanat ve Tasarım Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Kerry Freedman, “Çocuklar dünya hakkında, metin ve sayılar aracılığıyla öğrenebileceklerinden daha fazlasını bilmelidirler. Sanat eğitimi, öğrencilere yorumlamayı, eleştirmeyi, görsel bilgiyi nasıl kullanacaklarını ve ona göre nasıl seçimler yapılacağını öğretir.” der.

5. Yaratıcılıklarını Geliştirir

Çocuklar kendilerini ifade etmeye teşvik edildiklerinde ve sanat yaratmada risk aldıklarında, ileriki yaşamlarına fayda sağlayacak inovasyon duygusu geliştirirler. Toplumun ilerlemesini sağlamak için ihtiyaç duyulan, sadece yol izleyen bireyler değil, yeni yollar ve iyileştirmeler arayan yaratıcı bireylerdir. Sanat, süreci ve düşünme deneyimini desteklemek ve işleri daha iyi hale getirmenin bir yoludur.

6. Okulda Başarılı Olmalarını Sağlar

Çalışmalar sanat ile diğer başarı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Amerika’da yapılan bir diğer araştırmada, sanatsal etkinliklere düzenli olarak katılan çocukların (1 yıl boyunca, haftada 3 gün, 3 saat) bu tür aktivitelere katılmayan çocuklara oranla akademik anlamda dört kat daha başarılı olduğu saptanmıştır.

Okulda Başarılı Olmalarını Sağlar

Ve işte size bir fırsat!

Yakın zamanda gerçekleşecek olan, sizlerin de çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz ve aynı zamanda onların gelişimine katkı sağlayabileceğiniz cocuk sanat etkinliklerine cocuklarkesifte.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Hemen tıklayın, kaydolun, eğlenceye başlayın!