Anne karnında sıvı bir ortamda rahatlıkla yaşayabilen bir çocuğun su korkusu, tüm diğer korkular gibi, doğuştan değil zamanla öğrenerek geliştirdiği bir durumdur. Siz çocuğunuz diğer çocuklar gibi denizde veya havuzda eğlensin, oynasın, keyif alsın istersiniz ama çocuğunuz suyun yakınından bile geçerken tedirgindir. Böyle durumlarda anne babalar sorunun çocukta olduğunu düşünürler ama bu korkunun nedenleri arasında en büyük pay çocuğa bakım veren kişinin yaklaşımıdır. Biz de deniz korkusu artık çocuklarınız için tatili kabusa dönüştürmesin istedik ve yaz bitmeden deneyebileceğiniz bazı önerilerde bulunalım dedik.

Denize gitmeden önce

1. Denize gitmeden önce

Bazı çocuklar ilk defa girdikleri ortamlarda, başlarına ne geleceğini kestiremedikleri için, tedirgin davranabilirler. Bu yüzden birlikte denize veya havuza gitmeyi planlıyorsanız, bu aktiviteden bir süre önce evde küveti doldurup suda vakit geçirmesini sağlayın. Hatta gözüne ya da burnuna su kaçmasına izin verin ki ona da alışsın. Bir de bu sırada denize girince de böyle durumlarla karşılaşacağını, suda çok eğleneceğini, hiçbir zarar gelmeyeceğini vurgulayın.

Suyun etrafındayken rahat davranın

2. Suyun etrafındayken rahat davranın

Çocuklar her yeni ortama girdiklerinde anne babalarının tepkilerini referans alıp ona göre davranırlar. Örneğin, eve gelen bir yabancıyla çocuğun yanında sohbet edip ona ilgi gösterirseniz, çocuğunuz da o kişinin korkulacak bir insan olmadığı ve rahatlıkla sohbet edebileceği çıkarımını yapar. Aynı durum deniz kenarında da geçerlidir, siz çocuğunuz denize yaklaştıkça evhamlanıp ister istemez tepkilerinizi ona yansıttığınız sürece çocuğunuz da yaptığı davranıştan emin olamayacak, korkulması gereken bir senaryonun içinde olduğunu düşünecektir.

Suya önce siz girin

3. Suya önce siz girin

Çocuğunuz denize girmeden önce suyun etrafında güvenli hissettiği bir mesafede vakit geçirmesine izin verin. Kenarda durup çevresini keşfedecek, denize giren insanları gözlemleyecektir. Suda ne yapması gerektiğini bilemeyeceği için önce ebeveynleri olarak sizin denize girmeniz, su içinde rahat davranmanız gerekir ki o da sizin tepkilerinize ve rahatlık seviyenize bakarak denize girip girmemeye karar versin.

Suya girmeye zorlamayın

4. Suya girmeye zorlamayın

“Bir kere suya girse çok sever, bir daha çıkmak istemez” düşüncesiyle çocuğunuzu kolundan tutup zorla denize sokmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çocuklar korkularıyla yüzleştirilirken sabırlı ve yavaş hareket edilmelidir. Çocuğunuzu birden denize atınca korkusunu yeneceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Aksine çocuk size olan güvenini kaybedeceğinden çocuğun suya alışma süreci çok daha fazla uzayacaktır.

Suda ani hareketlerde bulunmayın

5. Suda ani hareketlerde bulunmayın

Buraya kadar ilerlediniz ve çocuğunuzla birlikte şu an denizin içindeyseniz çok dikkatli olmanızda fayda var. Hala alışma sürecini atlatmış sayılmazsınız. Suyun içindeyken birden hoplayıp zıplamak, üzerine su sıçratmak, çocuğu kucaklayıp derinlere götürmek henüz onun için çok fazla olabilir. Bir anda bu kadar çok ilerlemesini beklemeyin. Suda güvende hissettiği şekilde ağır ağır hareket edin.

Diğer çocuklarla kıyaslamayın

6. Diğer çocuklarla kıyaslamayın

Sadece su korkusu değil, çocuğunuzun herhangi bir korkusuyla baş ederken de en etkili yöntem onu anladığınızı hissettirmenizdir. “sen bebek misin?”, “büyüdün abla/abi oldun artık”, “bak küçücük bebekler bile denize giriyor” gibi yorumlar yapıp çocuğunuzu küçümserseniz, onu anlamadığınızı, anlamadığınız için de size güvenemeyeceğini düşünecektir. Onu diğer çocuklarla kıyaslamak yerine korkusunun sebeplerini öğrenmeye çalışarak ve duygularını paylaşmasına imkan tanıyarak onu rahatlatmanız gerekir.