Agresif davranışların, çocuk gelişiminin bir parçası olmasına şaşırmalısınız. Bunu, çocuklarda davranış bozukları adı altında tanımlamak yerine, çocuğun gelişiminin refleksi olarak algılanabilir. Çocuk ifade ve dil becerilerini geliştirirken, üstelik çocuğun bağımsız olma isteği, kendisinde kızgınlığa ve hüsrana neden olabilir. Tüm bunlara bir de gelişmekte olan dürtülerini de eklediğinizde, ısırma ve vurma gibi agresif hareketlerin gözlemlenmesi tamamen normal olarak karşılanır. Ancak uzmanlar altını çiziyor, bu davranışlara göz ardı edilmemelidir. Ebeveynler, çocuklarına saldırgan davranışların kabul edilemez olduğunu göstermeleri ve kendilerini ifade etmenin başka ve kabul edilir yollarının olduğunu ifade etmelilerdir.

Çocuğunuzun vurma alışkanlığını ve ısırma davranışlarını nasıl engelleyebilirsiniz?

·        Çocuğunuzun sadece kötü ve agresif davranışlarıyla ilgilenmek yerine, onun iyi tutumlarını da ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz. Oyun parkında salıncak sırası beklerken arkadaşından izin isteyip salıncağa oturmasını ödüllendirebilirsiniz.

·        Çocuğunuz eğer ne istediğini düzgün bir şekilde ifade ediyorsa, kendini ifade ederken agresif tutum sergilemiyorsa, bunu kendisine belirtin ve onu övün.

·        Aşağıdaki önerilerde istenmeyen agresif tutumlara karşı çocuğunuzun vurma alışkanlığını ve ısırma davranışlarına yönelik uygulayabilirsiniz.

 

1-     Agresif davranışların ana kaynağını bulun

Oyun alanında çocuğunuz diğer çocuklara karşı kızgın ve agresif tavırlar sergilemeye başladıysa hemen onu oradan uzaklaştırın. Ardından onunla bir süre diğer çocukları seyredin. Çocuğunuzun eğlenceye geri katılabileceğini düşünüyorsanız, kendisine oyuna geri dönebileceğini ifade edin.

Gelişim çağındaki miniklerin kendilerini, başka birisinin yerine koyup yaşadıklarını o gözden düşünebilme yetenekleri henüz gelişmemiştir. Bu nedenle “arkadaşın sana vursaydı ne hissederdin” sorularını çocuğunuza sormamaya gayret etmelisiniz. Sorular, davranış biçimini değiştirmesine fayda sağlamayacak, vurma ve ısırma davranışları devam edecektir. Bu bilişsel davranış dört ya da beş yaşında gelişebilir.

2-     Kendi kızgınlıklarınıza hakim olun

Çocuğunuzun sizin örnek alacağını unutmayın. Onun yanlış davranışlarına karşı ya da diğer kişilere karşı göstereceğiniz agresif tutumlar çocuğunuz tarafından örnek alır. Çocuklarda davranış bozuklukları üzerine konuşmadan önce ebeveynler kendilerine dikkat etmelilerdir.

3-     Davranışların ana hatlarını çizin

Fark ettiğiniz olumsuz davranışlara müdahale de gecikmeyin. Eğer çocuğunuz ısırma davranışları ya da vurma tutumunu sergileyerek kendisini ifade etmeye çalışıyorsa hemen müdahale etmelisiniz. Davranışın iki ya da üç kere tekrarlamasını beklememelisiniz. Çocuğunuz ile davranışın yanlışlığı hakkında konuşabilirsiniz ve eğer aynı davranışa devam ediyorsa bir süre arkadaşlarının yanından alarak davranışının yanlışlığı hakkında konuşmayı deneyin ve ardından tekrar oyun alanına geri dönebilir.

4-     Her zaman tutarlı olun

Çocuğunuz her ne davranışta bulunursa bulunsun her zaman ona karşı tutarlı davranmalısınız. Kimi zaman gerçekten çok kızmış olabilirsiniz kimi zamanda davranışından ötürü utanmış. Hiç fark etmez, sakin bir şekilde daha önce agresif davranışlarına karşı nasıl tutum sergiliyorsanız tekrarlamalısınız.

5-     Farklı tutum sergileyebileceğini ona gösterin

Bırakın bir süre sakinleşsin ve ardından onunla yaşanan gergin olayı analiz edin. Hislerini nasıl ifade edebiliyor ona şans tanıyın. Sinirlenmek, kızmanın insanı bir duygu olduğunu ona aşılayın; ancak bu duyguları ifade edebilmek için vurmanın ve ısırmanın yanlış davranışlar olduğunu çocuğunuza öğretin.

6-     Televizyonu sınırlandırın

Kimi çizgi filmler ya da programlar, çocuklarda davranış bozuklukları ve agresif tutumları tetikleyebilir. Televizyon seyretme saatlerini belirleyin ve çocuğunuz hangi programlarını seyrediyor dikkat edin. Bazı zamanlarda birlikte televizyon karşısında zaman harcayın ve hatta seyrettiğiniz programın ardından onunla izledikleriniz hakkında konuşun.

Kimi uzmanlar, iki yaşına kadar olan çocukların hiçbir şekilde televizyon izlememesi gerektiği üzerinde dururlar. Bu öneriyi de akılda tutmakta yarar var.

7-     Bol hareketli aktivitelere zaman ayırın

Uzmanlara göre beş yaşından küçük her çocuğun bir gün içerisinde en az üç saat bol hareketli oyunlar oynaması gerekiyor. Hava koşulları nasıl olursa olsun, çocuğunuzun oyun parkında vakit geçirmesini sağlayın. Evde yaşanan bol koşturmaca yerine sosyalleşebileceği zamanları değerlendirmiş olursunuz.

8-     Kendi başına geçirebileceği zamanları ayarlayın

Kimse olmadan tek başına da güzel oyunlar oynayabileceği üzerine çocuğunuzu teşvik edin. Hem sakin bir şekilde zaman geçirmesini hem de hayal gücünü çalıştırmasını desteklemiş olursunuz.

9-     Yardım istemekten çekinmeyin

Çocuğunuzun agresif tutumları devam ediyor ve bunu engelleyemiyorsanız, uzmandan yardım istemeyi ihmal etmeyin. Çocuklarda ısırma ve vurma davranışlarıyla ebeveyn olarak başa çıkamadığınız durumlarda çocuk gelişimi üzerine kendini kanıtlamış her uzman çocuğunuzun tüm davranışlarında başarılı sonuçlar elde edecektir.