Yetişkinler olarak hepimiz sporun hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız için çok önemli olduğunun farkındayız. Ama, spor yapmayı ne kadar istesek de birçoğumuz vaktimizin olmadığını iddia ediyor, sporu ikinci plana atıyoruz.

Spor yapma alışkanlığı kazanmanın yolu, sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemekten geçiyor ve bu düşüncenin yerleşmesi aslında çocuk yaşlarda başlıyor. Küçük yaşlardan itibaren spor yapan çocuklar, spor yapmayı bir zorunluluk olarak değil yapmaktan keyif aldıkları bir rutin olarak görüyorlar. Böylece, spor ömür boyu onların hayatının bir parçası haline geliyor. Tabii ki çocuklarımızın sporla ilgilenmesini sağlamak ve onlara spor yapma alışkanlığı kazandırmak, ebeveynleri olarak, bizim elimizde.

1. Çocuğunuzu onun sevdiği bir spor dalına yönlendirin

Çocuğunuzu onun sevdiği bir spor dalına yönlendirin

Öncelikle, en baştan belirtelim, çocuğunuzu kesinlikle kendi istediğiniz spor dalını yapmaya zorlamayın. Her çocuğun becerileri ve ilgi alanları farklıdır. Siz onun basketbol oynamasını istiyor olabilirsiniz, ama çocuğunuz takım sporlarını sevmek zorunda değil. Yapmaktan keyif almadığı bir spor dalında ilerlemesi için zorlandıkça basketbolu daha fazla sevmeyecektir. Hatta diğer spor dallarına da küsmesine sebep olacaktır. Buna engel olmak için çocuğunuzu iyi tanımanız ve onu ilgi ve becerisine uygun bir spor dalına yönlendirmeniz gerekir. Takım sporlarından hoşlanmıyorsa, onu daha bireysel olan yüzme, yoga, tenis, jimnastik gibi spor dallarına yönlendirebilirsiniz.

2. Çocuğunuza rol model olun

Çocuğunuza rol model olun

Çocuk bizim çocuğumuz olduğuna göre, ondan başka biri gibi davranmasını bekleyemeyiz. Yani, biz sportif faaliyetlerde bulunmuyorsak veya sporla ilgilenmiyorsak çocuklarımızın da spora ilgi duymamasını doğal karşılamalıyız. Çocuğumuzun spor yapmayı sevmesini istiyorsak, anne-babası olarak önce bizim sporu sevmemiz, çeşitli spor aktivitelerinde bulunarak ona rol model olmamız gerekir. Bunu pekiştirmek için onunla birlikte spor yapabilir (top oynamak, koşmak, egzersiz yapmak gibi), televizyonda spor kanallarını açıp birlikte spor müsabakalarını izleyebilir, çocuğunuzu basketbol, voleybol, tenis maçlarına götürebilirsiniz.

3. Çocuğunuzu motive edin

Çocuğunuzu motive edin

Eğer çocuğunuz bir spor dalı ile uğraşıyor, onu seviyor ve başarılı olmak istiyorsa onu yalnız bırakmayın. Başarılı da olsa başarısız da olsa ona olan güveninizi ve desteğinizi göstermek için onu izlemeye gidin. Çocuğunuzu spora götürüp getirmek, orada onu beklemek size sıkıcı geliyor olabilir, ama oturup onu izlediğinizde, onu cesaretlendirdiğinizde, sizin onayınızı aldığını bilmek çocuğunuzun kendine güvenini yükseltecektir. Böylece, her seferinde daha büyük bir motivasyonla spora gidecektir.

4. Sporun rutin hale gelmesini tetikleyici durumlar oluşturun

 Sporun rutin hale gelmesini tetikleyici durumlar oluşturun

Spor yapmayı çocuğumuzun bir rutini haline getirmek istiyorsak, spor yapmasını tetikleyecek bir mekanizma oluşturmak da önemlidir. Örneğin, kahve içerken yanında sigara içme alışkanlığınız varsa, bu, kahve içme davranışı size sigarayı hatırlatıyor, yani sigara içmenizi tetikliyor demektir. Gece uyumadan önce kitap okuma alışkanlığı kazanmış olan çocuğun kitap okumasını tetikleyen şey yatma saatinin gelmesidir. Her gece yatağına yattığında annesiyle kitap okuyan çocuğun, “uyumadan önce kitap okunur” rutini oluşur. Aynı şekilde, çocuğumuzun spor alışkanlığı edinmesini istiyorsak spor yapma davranışını tetikleyici bir eylem oluşturmamız gerekir.

5. Güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin

Güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin

Çocukların cesaretinin kırılmaması ve spor yaparken kendilerini özgür ve rahat hissedebilmeleri için güvenli bir ortamda, gerekli güvenlik önlemleri alınarak spor yapıyor olmaları gerekir. Ufak tefek de olsa beklenmedik kazaların veya yaralanmaların çocuğunuzu korkutup spor aktivitelerinden uzaklaştırmaması için dizlik, dirseklik, kask gibi güvenlik önlemleri almayı ihmal etmemeliyiz. Böylece çocuklar spor yaparken hareketlerini kısıtlamak zorunda kalmayacak, kendilerini güvenli bir ortamda hissedecek, gönül rahatlığıyla eğlenebileceklerdir.