Bütün çocuklar bilim insanı olmak zorunda mı? Elbette ki değiller. Fakat bizim çocuklarımıza öğretmek zorunda olduğumuz bir şey varsa o da sorgulamaktır. Çünkü öğrenmenin temelinde sorgulamak vardır. Bilimsel etkinlikler de olaylar arasındaki neden-sonuç ilişkisini ortaya koyduğu için çocuğun bu ilişkiyi sorgulamasına, eleştirmesine, üzerine kafa yormasına ve çeşitli çözümler üreterek gördüğü yanlışı düzeltmesine imkân sağlar. Bu nedenle çocuklarımıza bilimi sevdirmeli, onları erken yaşlarda bilimsel düşünce şekline alıştırmalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız?

1. Soru sormalarını teşvik edin

Çocuklar bizim her gün görüp de kanıksadığımız gökyüzünün neden mavi olduğunu merak edebilirler. Eğer çocuk böyle sorular sorduğunda mantıklı cevaplar alabiliyorsa, evde kendi fikirlerini rahatça ifade edebiliyor ve fikirlerinin değer gördüğüne şahit oluyorsa bilime olan ilgisi artar.

2. Siz de soru sorun

Tabii ki soruları hep çocuklardan beklemek olmaz. Sizin de çocuğunuza neden-sonuç ilişkileri içeren sorular sormanız, sorularınızla onun daha önce aklına gelmeyen konular hakkında merak etmesini sağlamanız gerekir. Böylece çocuğunuzu etrafında gördüğü olayları sorgulamaya ve eleştirel bakış açısıyla bakmaya alışacaktır.

3. Siz Google değilsiniz

Evet çocuklarınızın sorularını kale alın ve onlara mantıklı cevaplar vermeye çalışın ama siz de bir Google değilsiniz. Her şeyi bilmeniz imkânsız. Çocuğunuz size cevabını bilmediğiniz bir soru sorduğunda ona karşı dürüst olun. Bilmediğinizi, o nedenle önce araştırıp öğrenmeniz gerektiğini söyleyin. Hatta bu araştırmayı çocuğunuzla birlikte yapın ki nerelerden bilgi edindiğinizi, nelere dikkat ettiğinizi, hangi bilgi kaynaklarının güvenilir olduğunu öğrensin.

4. Birlikte deneyler yapın

Evde, günlük hayatta kullandığımız malzemelerin çoğuyla pek çok deneyi uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir tabak suyun içine biraz karabiber döküp bir parmağınızı sabuna batırdıktan sonra karabiberli suya dokunduğunuzda karabiberlerin dağıldığını göreceksiniz. Tabii ki deneyleri uygularken arkasındaki nedenleri, neler olup bittiğini de çocuğumuza açıklamamız şart. Örneğin, karabiber deneyinde, karabiberleri mikrop gibi düşünürsek, sabunun mikropları kaçırdığını. Bu yüzden ellerimizi yıkarken her zaman sabun kullanmamız gerektiğini anlatabiliriz.

5. Kendi deneylerini yapmasına izin verin

Sizden gördükçe çocuğunuz da merak ettiği şeyleri denemek isteyecektir. Örneğin, boyaların rengini karıştırdığında ne olacağını bütün çocuklar merak eder. Bu durumda, onun merak duygusunu öldürmemek için sizin yapmanız gereken boyaları veya temizliği değil çocuğunuzu düşünmek olmalıdır. Çocuğunuzun merak ettiklerini keşfetmesine her zaman olanak tanımalısınız.

6. Bilim merkezlerine gidin

Çocuğunuzu çeşitli bilim merkezlerine götürüp oradaki bilim etkinliklerine katılmasını sağlayın. Böylece, onu geçmişten günümüze bilim ve teknoloji araç-gereçleriyle tanıştırmış aynı zamanda da uzay, elektrik, optik, biyoloji, matematik gibi bilimin farklı dalları hakkında derinlemesine bilgi edinmesine olanak vermiş olacaksınız. Gitmeden önce, sizler için hazırladığımız çocuklarla gidilecek en güzel bilim aktiviteleri yazımızı mutlaka okuyun.