Hepimizin eğitim hayatı boyunca okula gitmek istemediğimiz hatta bazen okula gitmemek için küçük beyaz yalanlar uydurduğumuz olmuştur. Çocuklarımızın da böyle zamanları olacaktır. Ancak, henüz okula yeni başlayacak olan ve okul hakkında pek de bilgisi olmayan bir çocuğun okula gitmek istememesi üzerinde düşünülmesi ve acilen çözülmesi gereken bir sorundur. Tabii ki bir sorunu çözmek için öncelikle onun altında yatan nedenleri bilmekle işe başlanır. Eğer çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa aşağıda sıraladığımız nedenlerin bir veya birkaçından kaynaklanıyor olabilir;

1. Anneden ayrılma korkusu

Çocuklar okula başlama yaşına gelene kadar annelerinden ayrı kalmaya alışmış olsalar dahi okula gitmek istemeyen çocukların en temel korkusu anneden ayrı kalma korkusudur. Çünkü, okula başlayacak olan çocuk, ilk kez hiç bilmediği yabancı bir ortamda yalnız başına kalacaktır. Tanımadığı bir sürü insanın arasında kendini tehlikede hissedecektir. Ve belki de ilk kez annesinden bu kadar uzun süre ayrı kalacaktır.

 

2. Kaygılı ebeveynler

Halk arasında evhamlı diye tabir ettiğimiz anne-babalardansanız çocuğunuzun okula gitmekten korkması beklenen bir durumdur. Kaygılı ebeveynler çocuklarına karşı aşırı korumacı davrandıkları için çocuklarının yeni insanlarla tanışmasına, yeni tecrübeler edinmesine karşı daha temkinlidirler. Doğal olarak bu anne-babaların çocukları yeni bir ortama girdiklerinde başlarına kötü bir şey gelecekmiş gibi kaygı duymaya başlarlar.

 

3. Yeni bir kardeşin doğumu

Okula başlamak üzere olan çocuğun bir de yeni bir kardeşi doğduysa, çocuk anne-babasını evin bu yeni bireyiyle baş başa bırakmak istemeyebilir. Okula giderse evdeki bu yeni çocuğun ondan rol çalacağını düşünebilir. Kardeş kıskançlığına ek olarak aile içinde kavga, şiddet veya bir yakının vefatı gibi durumlar yaşanmışsa çocuk evden uzaklaşıp okula gitmek istemeyebilir. Evde olmadığında evdekilerin başına kötü bir şey gelecek diye korkabilir.

4. Arkadaş edinememe korkusu

Bazı çocuklar için “okulda bir sürü arkadaşın olacak” tesellisi daha da korkutucu olabilir çünkü çocuklar asıl arkadaş edinememekten korkuyor olabilirler. Okuldaki yaşıtları tarafından sevilmeyeceğini, kabul görmeyeceğini düşünen bir çocuk bizim için oldukça basit görünen bu nedenle bile okula gitmek istemeyebilir.

 

5. Öğretmeni cezalandırıcı olarak görmesi

Ebeveynler olarak bizlerin okula ve öğretmene karşı tutumumuz nasılsa, çocuğumuz da benzer bir tutum takınacaktır. Çocuk her laf dinlemediğinde onu korkutmak için “bak, öğretmenin gelecek şimdi, sana kızacak.” gibi cümleler sarf ediyorsak, çocuk da öğretmeni ve okulu yanlış yaptığında ona ceza verecek birer unsur olarak görmeye başlar. Bu nedenle de okula gitmek istemeyebilir.

 

6. Öğretmenin tutumu

Tabii ki okulla ilgili herhangi bir sorun sadece ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan bir sorun değildir. Bu durumun çözülmesinde öğretmenlerin de rolü büyüktür. Çocuğun öğretmeni öğrencilere eşit davranmıyor, sınıf içinde çocuğu küçük düşürücü davranışlarda bulunuyor ya da ilgisiz bir tutum sergiliyorsa çocuk için korkutucu olabilir. Çocuklar bu nedenlerden dolayı da okula gitmek istemeyebilirler.