Kabus görmek biz yetişkinler arasında oldukça yaygın. Aynı durum çocuklarımız için de geçerli. Özellikle 2-4 yaş arası çocuklar sık sık kabus görürler çünkü bu yaş aralığı onların hayal güçlerinin geliştiği aynı zamanda bir takım korkuların da yerleşmeye başladığı dönemdir. Kabus görmelerinin ardında çeşitli nedenler yatıyor olabilir. Örneğin, korku veya gerilim içerikli hikayeler, masallardan veya TV programlarından etkilenmiş olabilirler. Ya da gün içinde stres ve kaygı hissetmelerine neden olabilecek gelişmeler yaşamış olabilirler. Çocuklar için en küçük değişiklikler bile endişe verici olabilir. Okulda arkadaşlarıyla yaşadığı bir olay, yeni bir eve taşınmak, tuvalet eğitimine başlamak gibi ufak çaptaki olaylar onları siz fark etmeden etkilemiş ve kabus görmelerine sebep olmuş olabilir.

Kabus gören çocuğunuza nasıl yaklaşmalısınız?

1. Yanında olun

Kabus gören çocuğunuza nasıl yaklaşmalısınız

Çocuğunuz uykudan uyanıp ağladığında yanına gidip ona sarılarak varlığınızla onu telkin edin ve ona güven verin. Sakinleştirmeye çalışın. Tabii ki burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, çocuğunuzun yanında olun ama onu yanınıza, kendi yatağınızda sizinle birlikte yatmaya çağırmayın. Her seferinde sizin yanınızda yatmakla ödüllendirilen çocuk bunu alışkanlık haline getirmekte hiç zorluk çekmeyecektir. Üstüne üstlük, kendi yatağında korkutucu bir şeyler olduğunu düşünmeye başlayacaktır.

2. Gerçek mi hayal mi?

Gerçek mi hayal mi

Çocuklar bu yaşlarda gerçek ve hayal arasındaki ayrımı anlamaya daha yeni yeni başlarlar, bu yüzden gördüğünün gerçek olmadığını, sadece rüya olduğunu söylemek onlar için maalesef hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Eğer isterse, size rüyasında gördüklerini anlatmasını isteyebilir, bunlar hakkında konuşabilirsiniz. Rüyaların ne olduğunu ve bu durumu herkesin sürekli yaşadığını açıklayabilirsiniz.

3. Güven verin

Güven verin

Tekrar uykuya dalmadan önce çocuğunuzla konuşarak ona evde herkesin sağlıklı bir şekilde uyuduğunu, sizin de hemen yakında olacağınızı ve size ihtiyacı olduğu anda hemen yanına geleceğinizi söyleyin. Karanlıkta hayal gücünün devreye girmesini önlemek için gece lambasını açık bırakın.

4. Kabus görmesini engellemek için:

Kabus görmesini engellemek için

Gün içinde enerjisini atıp yorulabileceği faaliyetlere katılmasını sağlayın. Kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak tutun. Her gece düzenli bir şekilde aynı saatte yatırmaya özen gösterin. Yatmadan önce çocuğunuzu sakinleştirecek aktivitelerde bulunarak bunu uyku öncesi rutini haline getirin (örneğin, uykudan önce çocuğunuza kitap okumak veya masal anlatmak). Uyumadan önce alacağı ılık bir duş da çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır.