Birer anne baba olarak çocuğumuza verebileceğimiz belki de en güzel hediye özgüvendir. Özgüven, çocuğun kendini ne kadar değerli gördüğünün, bir şeyi yapıp yapamayacağı konusunda kendisine olan inancının göstergesidir. Bu yüzden, bir çocuğun özgüveninin yüksek veya düşük olması onun tüm hayatını değiştirebilecek bir etkiye sahiptir. Çocuklara özgüven kazandırmak onların en yakınındaki, en çok değer verdikleri ve en fazla örnek aldıkları kişiler olarak tabii ki anne babanın görevi. Bu hayati derecede önemli özelliği çocuklarınıza kazandırmanız için size verebileceğimiz bazı taktikler ise şöyle:

1. Sizin için değerli olduğunu hissettirin

Çocuklarımız elbette bizim için dünyadaki en değerli varlıklar. Ancak bunu onlara hissettirmezsek ne kadar değerli olduklarını asla bilemezler ve özgüvenlerini geliştiremezler. Çocuğunuza sizin için değerli olduğunu göstermek istiyorsanız bir kere onu sadece akıllı, uslu, başarılı olduğunda değil her koşulda sevdiğinize ikna etmelisiniz. Onu kesinlikle başkalarıyla kıyaslamamalı, olduğu gibi kabul etmeli ve tamamen kendisi olduğu için sevmelisiniz.

 

2. Duygu ve düşüncelerini ciddiye aldığınızı gösterin

Çocuklar bizler kadar rasyonel düşünemiyor olabilirler ancak söyledikleri onlar için önemlidir. Bu yüzden onların kişiliklerine verdiğimiz değer kadar duygularına, düşüncelerine, bize söylemek istediklerine de önem vermeli, onları dikkatle dinlemeli ve onları ciddiye aldığımızı göstermeliyiz. Biz onlara saygı gösterdikçe onlar da kendilerinin saygı duyulacak bireyler olduklarına ikna olurlar.

 

3. Hata yapmasına izin verin

Hata yapmaktan korktuğu için hiçbir şey yapamayan bireyler yetiştirmek istemiyorsak çocuklarımıza hata yapmanın normal olduğunu, herkesin hata yaptığını ve önemli olanın hatalarımızdan ders çıkarmak olduğunu öğretmeliyiz. Tabii ki bunu öğretmenleri için hata yapmalarına izin vermemiz gerekir. Çocuklar her şeyi deneme yanılma yöntemiyle öğrenir. Hata yapmalılar ki hata yapmanın korkunç bir şey olmadığını, her hatanın telafi edilebileceğini görsünler.

 

4. Sorumluluk verin

Çocuklara altından kalkabilecekleri zorlukta ufak tefek sorumluluklar vermek özgüvenlerini destekler. Kendi başına bir görevin üstesinden gelebildiğini gören çocuk kendi becerilerini ve sınırlarını keşfeder, gerektiğinde büyüklerinden yardım istemeyi öğrenir, kendi hakkındaki farkındalığı artar. Böylelikle, kendine güvenmeye başlar. Neyi yapıp neyi yapamayacağını anlar.

 

5. Kendisi için karar almasını sağlayın

Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren minik seçimler yapması için imkan tanırsanız, kendi aldığı kararlara güven duymaya başlayacak, kendinden emin bir birey olarak yetişecektir. Örneğin, kıyafetlerini seçerken ona birkaç seçenek sunar ve onlar arasından bir tanesine karar verip giymesi için imkan tanırsanız kararlarına saygı duyulduğunu görecek, kendine saygı duyacaktır.

 

6. Olumlu yanlarını dile getirmeyi ihmal etmeyin

Çocuklar için başarı anne babalarının onlar hakkında ne düşündüğüyle ölçülür. Bu yüzden, çocuğunuzun becerilerini daha ileriye taşımak amacıyla yaptığınız eleştiriler, aslında çocuğunuza başarısızlık hissi yaşatıyor olabilir. Onlara bu hissi yaşatmamak için başarılarını da dile getirmeyi ihmal etmemelisiniz. Fırsat buldukça çocuğunuzun gösterdiği çabayı övmeli, her şeyin mükemmel olmak zorunda olmadığını belirtmeli ve övgülerinizde aşırıya kaçmamalı, gerçekçi olmalısınız.

 

7. İlgi alanlarını destekleyin

Çocukların kendi ilgi alanlarını keşfetmesi, o alanda uzmanlaşması, kendini geliştirmek için çaba sarf etmesi, zaman ve enerjisini o alana vakfetmesi onların kişilik oluşumuna olumlu katkılar sağlar. Yeteneklerinin başlangıç seviyesinden itibaren sabırla ve azimle ne kadar gelişebildiğini gören çocukların kendilerine olan inancı artar. Bu nedenle, çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren spor, müzik, resim, dans gibi çeşitli aktivitelerle tanıştırmak ve onu ilgilendiği alanda cesaretlendirmek özgüvenini geliştirmek açısından çok önemlidir.