1. Okuldan gelir gelmez üzerine gitmeyin

Çocuklar okuldan geldiklerinde yorgun veya aç olabilirler. Eve gelir gelmez peş peşe sorular yönelttiğimizde bunalıp kestirme cevaplar verebilirler. Bu nedenle, biraz sabırlı olup önce çocuklarımızın rahatlayıp sakinleşmesine izin vermeli merak ettiklerimizi çocuklarımız sohbete hazır olduğunda sormalıyız.

 

2. Açık uçlu ama net sorular sorun

“Bugün okul nasıl geçti?” sorusu biz yetişkinler için bile fazla genel bir sorudur. Çocuklar da tıpkı bizler gibi bu soruya ne cevap vermeleri gerektiğini bilemeyebilirler. Bu yüzden, eğer onlara özellikle sormak istediğimiz bir şey varsa direkt sormalı, konunun etrafında dönüp durmamalıyız. Ayrıca, cevabı evet/hayır olan sorular da çocukların anlatımına çok yardımcı olmaz çünkü çocuklar evet ya da hayır diyerek sorunuzu cevapladığını sanırlar. Örneğin, “Ayşe’yle barıştınız mı?” diye sormak yerine “Ayşe’yle bugün hangi oyunları oynadınız?” gibi daha geniş açılı bir soru sorduğunuzda çocuğunuzun cevabı da daha detaylı olacaktır. Üstelik, konu ile ilgili daha fazla soru sormanıza olanak sağlayacaktır.

 

3. Doğal olun

Çocukları bir köşeye çekip hususi olarak bir konuda sorular sormak onlarda sorguya çekiliyormuş hissi yaratabilir. Hem onları korkutmamak hem de günlük kendiliğinden gelişen sohbetlere alıştırmak için bir yandan kendi işlerimizle ilgilenirken bir yandan da çocuğumuzla sohbet edebiliriz. Örneğin, yemek yaparken, pirinç ayıklarken ya da çamaşırları katlarken bir yandan da çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Böylece, çocuk anlatacaklarının sizin için aslında ne kadar önemli olduğunu fark etmeyeceği için üzerinde baskı hissetmeyecektir.

 

4. Oyun oynayın

Çocuklara çaktırmadan onlardan bilgi almanın bir diğer yolu ise onlarla oyun oynamaktır. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar kendilerini, duygularını, gördüklerini oyunla ifade ederler. Çoğu zaman okulda şahit oldukları olayları kendi oyunlarına konu ederler. Bu yüzden, çocuğunuza oyun ortamı yaratarak, oyunda çocuğunuzun okulundaki kişilerin rollerine bürünerek (örneğin; siz öğrenci, o öğretmen rolüne girebilir) hayatında neler olup bittiğini yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz.

 

5. Kendi başınızdan geçenleri anlatmaya başlayın

Çocuğunuzla günlük sohbetlerinizin bir alışkanlık haline gelmesini istiyorsanız, her zaman konuşmayı onun başlatmasını beklememelisiniz. Özellikle ailece yenen akşam yemeklerinde ya da uzun hafta sonu kahvaltılarında anne baba olarak önce kendi başınızdan geçen olayları anlatabilir ya da komik bir olay uydurabilirsiniz. Böylece, zamanla çocuğunuz da bu sohbete katılmak isteyecek, o da kendi başından geçen olayları sizinle paylaşmaya başlayacaktır.